top of page

Best Animation

Out Of Control - Directed By Bellopropello

 

Best Student Film

The Prisoners - Directed By Matthias May

 

Best Tv & Web Series

Los Aspirantes – Directed By María Yolanda Brown Melián, Kevin Ramos Fernández

 

Best Music Video

The Signal And The Noise – Directed By Jim Hannah

 

Best Short Screenplay

The Visit – Writen By Hoyt Hilsman

 

Best Feature Screenplay

Sargeant Classified - Written By James K. Jones

 

Best Documentary

Roots, Diaspora & War – Directed By Phil Comeau

 

Best Short Film (group 1)

Insect - Directed By Cherelle Ann Sarah Higgins

 

Best Short Film (group 2)
Adoptive Land – Directed By Carlos Pires Silveira

 

Best Feature Film

Open Asylum 1982 (Restored 2021) – Directed By Colm Bernard Villa

 

Honorable Mention

 

Who Is God? - Directed By Oscar Adan Lopez Parres

Patellidae – Directed By Elpida Koumpoura

Wordlotto – Directed By Johnny Baca

A Boy Among Champions – Written By Catherine Stanley

Alta California – Written By Lynn H. Elliott

A Most Annoying Man – Directed By Lee Steinbeck

Karma – Directed By Nelson Santiago Beltran, Amanda Redwine

Unconquered – Directed By John Parr

La Belle Dame Sans Merci – Directed By Nikolay Bogomilov

Fado: The Music Of The Portuguese Soul – Directed By Olena Tumanska

Sven – Written By Jesse Dorian

Bésame Mucho & The East Side Gallery Berlin – Directed By Gilbert Brüning

Enter The Room – Directed By Harry Waldman

Project S – Directed By Dirk Anton Besteman, Davied Eliasar

Winners 2022

BEST ANIMATION

A Conclusion – By Sreemon Das

 

BEST STUDENT FILM

Touch of the Devil – By Virginia Mariposa

 

BEST TV & WEB SERIES

Not How It Goes: Because She Moved On… - By Clarence Williams IV

 

BEST MUSIC VIDEO

Free Will In China Blue – Performed By Sun King Rising - Directed by Dante Ludovici

 

BEST SHORT SCREENPLAY

Portrait of a Mexicana Poet in Iowa City – By James Fitzmaurice

 

BEST FEATURE SCREENPLAY

A Summer Surprise – By James K Jones

 

BEST DOCUMENTARY

A Case for Kindness – By Steven Sawalich

 

BEST SHORT FILM

Beyond Her Lens – By Tereza Hirsch

 

BEST FEATURE FILM

If I Could Ride – By Shawn Welling

 

 

SPECIAL JURY AWARD

A Morsel Of Love – By Helia Behrooz, Sana Norouzbaki

Almost – By Paul-André Robin

Bellaria – By Cécile Nordegg, Patryk Senewicki

Bernadett "Redemption" – By Aleksandra Svonja

Fire Resistant – By Andrè Rodrigues

Full Circle – By Noel Brady

Future Italian Frescoes - By Salvatore Garau

Implosión – By Erwan Gobilliard

La Voz – By Carlos Arenal

Necrosis – By Alberto Martín-Aragón

Nut Cracker – By David Pinkston

Perry – By Rj Watson

Reverend Tyrone – By Hoyt Hilsman

Riot In The Meadow – By Thomas Harman

Shadowland – By Bellopropello

Tutopique #Spleen – By Maurice Huvelin

Vuola "Under Above Orion Venus Loves" - By Jan Trygg

Wolf + Lamb – By Giuseppe Schettino

bottom of page