LAUREL ITALY.png

Official Partner

iPitch_v2_blk bg.png

WINNERS 2021

BEST ANIMATION

Fake News – Director: Joachim Weber

 

BEST TV-WEB SERIES

Incompleteness – Director: David Ash

 

BEST MUSIC VIDEO

Symbiosis – Director: Alberto Nacci

 

BEST SHORT SCREENPLAY

Faces In The Shadow – Writers: Christophe Ledard, Loïc Cazes

 

BEST FEATURE SCREENPLAY

La Natura – Writer: Kilian Seavers

 

BEST DOCUMENTARY

Never Look for Logic, If it’s Not Your Logic – Director: Ferdinando Maddaloni

 

BEST ITALIAN DOCUMENTARY

Dedicato Al Cinema – Director: Marco Cucurnia

 

BEST ITALIAN SHORT FILM

Tell Me Who I Am - Director: Luca Caserta

 

BEST SHORT FILM

Daddy's Note - Director: Gavin Irvine

 

BEST ASIAN SHORT FILM

Death Offers Life – Director: Saheer Abbas - India

 

BEST FEATURE FILM

Bandidos And Balentes – Director: Fabio Manuel Mulas

 

 

SPECIAL JURY AWARD

 

The Canvas – Director: Salvatore Garau

Straight Into The Ocean – Director: Carolyn Laws

Lovemaking – Director: Tereza Hirsch

What A Dream It Would Be A Different World – Director: Paolo Milocco

Release – Director: Fadi Awad

Do You Like Poetry? - Director: Eduardo Mattos

The Right Of Jesus – Director: Jesus Galindo

The Last Witness – Director: Piotr Szkopiak

Agnus Dei – Director: Agim Sopi – Kosovo
Face Painters – Writer: Giovanni Sanseviero
Swap – Director: Andre Gaumond

HONORABLE MENTION

Bompapa – Director: Annika Maria Udo Winther

Anacronte – Directors: Raúl Koler, Emiliano Sette

Dystopia – Director: Bellopropello

Re-Animal – Director: Rubén Garcerá

Rat Run City – Directors: Sam Sharpe, Joan Hehir

The Honey Trapper – Director: Felise Garcia

The Cab' – Directors: Simon Thoral, Edouard Blondeau

George Floyd: Say Their Names – Directors: Christopher R. Owens, Alyssa Dann 

After This – Writer: Kaitlyn Clare - United States

Really Something Special – Writer: Peter Hardy 

Death Offers Life – Writer: Madhu R

Legal Passion – Writer: James Jones

The Outcasts – Writer: Alkyoni Valsari

The Lamplighter - Writer Pamela Hanson

I Remember – Director: Pio Bruno

Cuba, Libre? - Director: Dick Jordan

Built Lands – Director: Arturo Dueñas Herrero 

La Amable Euforia De La Danza – Director: Miguel Castanet

Uromastyx Maliensis – Directors: Antonio Pintus, Elia Romanelli, Lanfranco Secco Suardo 

Siete Mil – Director: Francesco Semprini

Geographies Of The "Ubago" – Directors: Roberta Padovano, Elena Vaccarino

This Case & My Life – Director: Ana A P Braunstein

Arizona 1878 – Director: Manuel Olaya 

Hashtag – Director: Lorena Sopi

Chapter Two – Directors: Claudia Bento, Glenn Smith 

Starry Path – Director: Carlos Silveira 

Aleph – Director: Joao Butoh

Suddenly The Sky – Director: Erwan Gobilliard 

Occam's Razor-Short Film 1950'S – Director: Ranjit Singh 

Flush – Director: Diego Freitas

Charon - Director Yannick Karcher 

Palette – Director: Yurugu Matsumoto

Poems By Two Emperor Poets – Director: Shihyun Wang 

Exchange Offer – Director: Saunak Mitra 

Recuperation – Director: Dinesh Shukla 

Anthropocene – Director: Michelle Kössler

Snapshots – Directors: Giorgio Messina, Stefania Simoni

Zugvögel – Director: Johannes Buchholz

By Those Hands That Lead Me – Director: João Côrtes

The Radicalization Of Jeff Boyd – Director: Uwe Schwarzwalder