LAUREL HOLLY.png

Winners 2022

BEST ANIMATION
Being a Dog – By  Felix Swahn

 

BEST STUDENT FILM
Riot in the Meadow – By Thomas Harman

 

BEST MUSIC VIDEO
Bellaria – By Cécile Nordegg, Patryk Senewicki 

 

BEST TV & WEB SERIES
Shakespeare Republic: The Lockdown Chronicles – By Sally McLean

 

BEST SHORT SCREENPLAY
Charles vs. Charlie - By Madhu Ramanathan

 

BEST FEATURE SCREENPLAY
La Natura – By Kilian Seavers

 

BEST DOCUMENTARY
Built lands – By Arturo Dueñas Herrero

 

BEST LATINO DOCUMENTARY
Father of a Broken Angel – By Dhiney Ramos

 

BEST ASIAN SHORT FILM
Why Make A Will? - By Dinesh Shukla

 

BEST ASIAN FEATURE FILM
She Q – By Tomoaki Yanai

 

BEST SHORT FILM – GROUP #1
See Naples And Then (Not) Die – By Ferdinando Maddaloni 

 

BEST SHORT FILM – GROUP #2
Daddy's Note – By Gavin Irvine

 

BEST FEATURE FILM
Full Circle – By Noel Brady

 

BEST PHOTOGRAPHY
Mamma – By Marco Cucurnia

SPECIAL JURY AWARD


No biscuits in heaven – By Ruth Finnegan
Legal Passion – By James Jones
Beyond Her Lens – By Tereza Hirsch
The Promenade – By Nico Falcone Georgiadis
Arizona 1878 – By Manuel Olaya
Do You Like Poetry? – By Eduardo Mattos
Dedicato Al Cinema – By Marco Cucurnia

HONORABLE MENTION

Father of a Broken Angel - By Dhiney Ramos

Hannyta - Wildflower - By Jerry Housen

Tell Me Who I Am - By Luca Caserta

Chapter Two - By Claudia Bento, Glenn Smith

The Politics Of Love - By Elaa Mastas, Lech Mackiewicz

Padre - By Ian Davies

Death Offers Life - By Saheer Abbas

The Last Witness - By Piotr Szkopiak

We Are Here - By Fadi Awad

Lovemaking - By Tereza Hirsch

shadowland - By Bellopropello

Winners 2018

Best Student Film
Nothing Like The Sun – By Jonas Banks

  
Best First-time Filmmaker
The Reward – By Yunhong Guo


Best Documentary
Reinventing Rosalee - By Lillian Glass


Best Short Screenplay
Amal – By Dilek Ince


Best Feature Screenplay
Momentum – By Hank Orion


Best TV & Web Series
Unstately - By Paul Cuoco

Best Latino Short Film

Renacer – By Alberto Hernandez


Best Short Film
The Gift Of The Magpie – By Anita George


Best Feature Film
El Derecho de Jesus – By Jesus Galindo

Special Jury Awards

El Gringo - By Alex Verlage
Family From Tang - By Junhao Ma
In This Gray Place - By Rudi Womack
Ainhoa - By Iván Sáinz-Pardo
Caregiver Wanted - By Christopher Nunez
Social Tiranny - By Janine Turner

Winners 2017

Best Animation
Karma – Peter Zhou

Best Student Film
Rose Garden – Rafael Nani

Best Documentary
Essence Of Healing – By Loretta Heuer & Candace Muggerud

Best Short Screenplay
First Date, Third Date – By Mac Mcstravick

Best Feature Screenplay
Dollar Down – By J. Michael Aiken

Best Tv & Web Series
The Cell – By Bryan Thompson

Best Short Film
The Last Hurrah – By Keith Tutera

Best Feature Film
Prepper – By Andrew Patterson