LAUREL CANADA.png

WINNERS 2022 - CANADA INDEPENDENT FILM FESTIVAL

 

BEST ANIMATION
My Boy - By Lauren Fripont

BEST STUDENT FILM
A Jag In The Duplex System – By Valerie Knill

BEST MUSIC VIDEO
Straight Into The Ocean – By Carolyn Laws

BEST TV & WEB SERIES
Incompleteness – By David Ash

BEST SHORT SCREENPLAY
Death Offers Life – By Madhu Ramanathan

BEST FEATURE SCREENPLAY
The Valley – By David J Keogh, Douglas G Thomson 

BEST DOCUMENTARY
Dreaming An Island – By Andrea Pellerani

BEST ASIAN SHORT FILM
Naan But You – By Paulo Reyes

BEST ASIAN FEATURE FILM
A Song For My Dear – By Chang Yeoul Lee

BEST SHORT FILM – GROUP #1
Nice Suicide – By Mike Baran

BEST SHORT FILM – GROUP #2
Why do you hate your brother? - By Pedro Martins, Inês Marques

BEST CANADIAN SHORT FILM

Nothing to worry - By Ben Smith

BEST CANADIAN DOCUMENTARY

Homeless - By Felipe Leonard

BEST CANADIAN FEATURE FILM

The Bastards - By Nelia Dejardins & Marcus Miller

BEST FEATURE FILM
Full Circle – By Noel Brady

BEST PHOTOGRAPHY
Golden Era Glamour – By Tiago Mesquita

SPECIAL JURY AWARD

Shadowland – By Bellopropello
To Glory Land – By Fadi Awad
Face Painters – By Giovanni Sanseviero
Cuba The Diva – By Andre Gaumond
Getting The Boot - By James Jones
Lothar from Rascal to World Artist – By Dhiney Ramos
Pessoas – By Arturo Dueñas Herrero
Level 71 – By Peter Salapatas

HONORABLE MENTION

The Mountain - By Ruth Finnegan

Bandidos and Balentes " - By Fabio Manuel Mulas
Sushi and Bagels - By Virginia Mariposa

Dajla: cinema and oblivion - By Arturo Dueñas Herrero

BomPaPa - By Annika Maria Udo Winther
Tell Me Who I Am - By Luca Caserta

A Martyr of the Pen - By Alan Hamwan

Bloodline - Elisa's Story - By Michael Cooper

Arizona 1878 - By Manuel Olaya

Padre - By Ian Davies

Built Lands - By Arturo Dueñas Herrero
Family Tree - By Emmet O'Brien, Nathan Erasmus

WINNERS 2019 - CANADA INDEPENDENT FILM FESTIVAL

 

BEST ANIMATION
ERASABLE: A VOYAGE THROUGH TIME – BY QUINN LAGUË

BEST STUDENT FILM

MOTHER´S DAY – BY ALEXANDER DESOUZA

BEST EXPERIMENTAL FILM

TWO – BY SLAVA MLADENOVA

BEST FIRST-TIME FILMMAKER SHORT FILM

THE LOCAL PEOPLE – BY PAULINE DEVESA

BEST FIRST-TIME FILMMAKER FEATURE FILM

SOLO! - BY NIC CORNWALL

BEST TV & WEB SERIES

CHATEAU LAURIER – BY JAMES STEWART

BEST SCREENPLAY SHORT

THIS TIME TOMORROW – BY MATTHEW MARTINO

BEST SCREENPLAY FEATURE

BLACK GOOSE – BY JANET HETHERINGTON

BEST DOCUMENTARY

COLOURS FROM OUTER SPACE – BY GEORGE KARKOUR

BEST SHORT FILM

SEE NAPLES AND THEN (NOT) DIE – BY FERDINANDO MADDALONI

BEST FEATURE FILM

A ROSE IN WINTER – BY JOSHUA SINCLAIR

BEST CANADIAN STUDENT FILM

CULS-DE-SACS – BY MAXIME S. GIRARD

BEST CANADIAN DOCUMENTARY

10 KM / H – BY MIGUEL SORTO

BEST CANADIAN SHORT FILM

END OF THE NIGHT – BY TAVIT MELIKIAN

BEST CANADIAN FEATURE FILM

ONLY PEOLPE – BY MARK WEEDEN

SPECIAL JURY AWARDS

MEMORIES FOR SALE – BY MITCH GRASZAT

BLOOD BANK – BY ARTHUR BEAUCHET

DETAINEE X – BY MANEE OSMAN

LOVE, SYLVIA – BY LEE MARSHALL

INDIGOS – BY IAN POZZEBON

TO THE BRINK AND BACK – BY THE CHURCH OF ALMIGHTY GOD

THE PAUL BEARERS – BY JONATHAN HALL

YOUR SECRET ADMIRER – BY PAOLA CETARES

I KILLED VINCENT – BY JEAN-LUC BLANCHET

RISING STAR AWARDS

IMAGINARY FORCES – BY ROBERT POLICICCHIO

FUMUS ET UMBRA – BY CHRISTINA KATSIADAKIS

HOLY SPIRIT – BY MIKE BARAN

THE LAST WITNESS – BY PIOTR SZKOPIAK

EXPERIENCE MACHINE – BY IVANA BITTNEROVA

COUNTER // BALANCE – BY ANURADHA RANA

BALLAD OF A RIGHTEOUS MERCHANT – BY HEBERT GOLDER

WINNERS 2016 CANADA INDEPENDENT FILM FESTIVAL

 

BEST SHORT FILM - 47 MINUTES - BY AUSTIN WILSON

BEST CANADIAN SHORT FILM - IRONIED - BY TYLER LIONEL PARR

BEST FEATURE FILM - INTERSECTION - BY TIM FRENCH

BEST CANADIAN FEATURE FILM - STOLEN PATH - BY GOLDIE SMITLENER

BEST DOCUMENTARY - SANSKRITI - BY MELISSA BALAN

BEST CANADIAN DOCUMENTARY - THE LIMESTONE PLAYERS - BY PAOLA DELLA MALVA

BEST ANIMATION - PAPA PASQUALE - BY JC LITTLE

BEST STUDENT FILM - THANK YOU FOR CALLING - BY MATTHEW READ

BEST SHORT SCREENPLAY - SHADOW OF A SHADOW - BY ALAN REDPATH

BEST FEATURE SCREENPLAY - TANGLED SPIRITS - BY ERIC P. GRANGER

BEST TV-WEB SERIES - THE BRIEF – BY MATT SADOWSKI

JURY SPECIAL AWARD FOR SHORT FILM - IT´S A CRIME – BY MONDO SINGH

JURY SPECIAL AWARD FOR FEATURE FILM - BLUEBIRD - BY MATTEW HARDSTAFF

JURY INNOVATION AWARD - ON THE HORIZON - BY PASCAL PAYANT