LAUREL SPAIN.png

Official Partner

iPitch_v2_blk bg.png

Official Selection 2021

BEST ANIMATION

Save Ralph – By Spencer Susser – United States

Humanity Key – By Ettore Pasculli – Italy

A Journey to the Moon – By Jack Getschman – United States

Encased – By Pablo G. Herrero - Spain

ON / OFF – By Nicolas P. Villarreal – Argentina

 

BEST STUDENT FILM

A Unicorn in Tel Aviv – By Zohar Ballas - Israel

Hide and Seek – By Zou Gaoxu – China

Love of Silence – By Tsai, Han-Yun, Chen, Zhi-Ling – Taiwan

Nut Cracker – By David Pinkston – United States

Life Appointment – By Amr Elbehidy - Egypt

 

BEST TV & WEB SERIES

Incompleteness – By David Ash – United States

Apartments, "The 4th of the Month" – By Maria Robles – United States

Boundless – By Julie D. Dunn, Sean Higgs, Victor Lockhart – United kingdom

The Honey Trapper – By Felise Garcia – United States
Monsters – Chapter 3: Love – By Eire García Cid - Spain

 

BEST MUSIC VIDEO

LET IT OUT / Stay Homas – By Ben Woolf – Spain

Straight Into The Ocean – By Carolyn Laws – United States

Flamenco – By Alberto Nacci – Italy

Lovemaking – By Tereza Hirsch - Czech Republic

We Are Here – By Fadi Awad – Canada
Maribor and Saxophone – By Franc Kopic

 

BEST SHORT SCREENPLAY

Me, Myself & I – By Katy Jordan – United Kingdom

S.A.L. (Serious About Love) – By Dean H. Huh, Chris Arocho – United States

Pisscynism – By Patricil Complex – Spain

Candyland.Com – By Joan Barrett – Canada

Legal Passion – By James Jones – USA

 

BEST FEATURE SCREENPLAY

Legends – By Danny Alex – United States

Into the Light of Day – By David Law – Spain

Put a Price On Emotion – By Giuseppe De Vuono – Italy

Face Painters – By Giovanni Sanseviero – United States

Banana Shot – By Eduardo Rodríguez Spiteri - Spain

 

BEST DOCUMENTARY

Belle-ile in Acadie – By Phil Comeau – Canada 

Estos Muros – By Alberto Pascual – Spain

The Last Horse Traders – By Michael Zomer – Netherlands

Four Motherless Children – By Ralph Isenberg – United States
La Amable Euforia de la Danza – By Miguel Castanet – United States

Starry Path – By Carlos Silveira – Portugal

 

BEST SHORT FILM – Group #1

Parallax – By Stefania Simoni & Giorgio Messina – Italy

Perfect Song – By Andreas Kranzler – United Kingdom

Tell me Who I Am – By Luca Caserta – Italy

Do You Like Poetry? - By Eduardo Mattos – Brazil

A Martyr of The Pen – By Alan Hamwan – United Kingdom

 

BEST SHORT FILM - Group #2

This Case & My Life – By Ana P. Braunstein – United States

Hallowed Be Thy Name – By Andy Kowalczyk – United Kingdom

Dark Hearts – By Kevin Van Stevenson – United States

See Naples and Then (Not) Die – By Ferdinando Maddaloni - Italy

Daddy’s Note – By Gavin Irvine – United Kingdom

Future Italian Frescoes – By Salvatore Garau – Italy

 

BEST ASIAN SHORT FILM

Exchange Offer – By Saunak Mitra – India

Rumadiya – By Dinesh Shukla - India

The Winter Solstice – By Chen Chen – China

Born-Free – By Hinna Gupta - India

 

BEST FEATURE FILM

Trip To The Tax Paradise – By Antonio Bellido – Spain

The Right of Jesus - By Jesus Galindo – United States

The Unemployment Club – By David Marques Montes – Spain

Once Upon A Judgment Day – By Mehmet Tanrisever – Turkey

Pond Life – By Gord Rand – Canada

The Last Witness – By Piotr Szkopiak – United Kingdom

 

BEST PHOTOGRAPHY

De Suite – By Marco Cucurnia – Italy

Map of The World – By Daniel Corey – United States

Look at Me. What do you see? - By Tiago Mesquita – Belgium

Golden Era Glamour – By Tiago Mesquita – Belgium

london-big-ben.jpg
London.jpg
76709-640x360-houses-of-parliament-and-l