LAUREL GERMANY.png

Official Partner

iPitch_v2_blk bg.png
Official Selection 2021

BEST ANIMATION

 

There Is Exactly Enough Time – By Oskar Salomonowitz – Austria

Bom Papa – By Annika Maria Udo Winther – Norway

My Boy - By Lauren Fripont – Belgium

Glow – By Giovanna Guarnieri Saraiva & Isabella Wagner - Brazil

Shadowland – By Bellopropello – Switzerland

 

BEST STUDENT FILM

 

Love of Silence – By Tsai, Han-Yun, Chen, Zhi-Ling – Taiwan

Distortion – By Samuel J Punto – Germany

Life Appointment – By Amr Elbehidy – Egypt

A Day in the Life of a Boy – By Niklas Bauer – Germany

Amir Hetsroni | Case Study – By Giuseppe Strenger – Israel

 

BEST MUSIC VIDEO

 

Sorry – By Franz Josef Danner – Austria
Fractions of Seconds – By Sascha Klar - Germany

We Are Here – By Fadi Awad – Canada

Modern Day Cathedral – By Philos Maurice Klein – Germany

Lovemaking – By Tereza Hirsch – Czech Republic

Coyote Tears – By Ron Longo & Craig Clement – United States

Bloodslide – Pica – By Evan Pearce - Canada

 

BEST SHORT SCREENPLAY

 

Axon Terminal – By Robin Christopher Johnston – United Kingdom

Bloodline - Elisa's Story – By Michael Cooper – United Kingdom

Beholder – By Peter Hardy – United States

Candyland.Com – By Joan Barrett – Canada

The Bench – By Cjay Boisclair – Canada

 

BEST FEATURE SCREENPLAY

 

The Outcasts – By Alkyoni Valsari – Germany

Face Painters – By Giovanni Sanseviero – United States

La Natura – By Kilian Seavers - Italy

Land of Wooden Gods – By Börje Peratt – Sweeden

Into the Light of Day – By David Law – Spain

 

BEST DOCUMENTARY

 

The Canvas – By Salvatore Garau – Italy

Father of a Broken Angel – By Dhiney Ramos – Netherlands

Alaska Long Hunters – By Mark D. Rose – United States

The Legacy – By Jens Klingebiel – Germany
Milked – By Amy Taylor - New Zealand

 

BEST GERMAN DOCUMENTARY

 

Belina - Music For Peace – By Marc Boettcher – Germany
Room to Roam – By Zoë Jungmann - Germany

80.000 Schnitzel – By Hannah Schweier – Germany

Marettimo – By Carlo Avventi - Germany

 

BEST ASIAN SHORT FILM

 

Exchange Offer – By Saunak Mitra – India

The Way We Are – By Donald Li – China

Death Offers Life - By Saheer Abbas - India

 

 

BEST GERMAN SHORT FILM

 

Chasing 200 – By Alexandra Lier & Katharina Lier – Germany

The Gutter – By Tim Lee – Germany

Tell me About it, Dennis! - By Thorsten Hamer & Cosma Dujat – Germany

Defect – By Frederik Bösing – Germany

Sea at Night – By Kim Fabienne Hertinger - Germany

 

 

BEST SHORT FILM - Group #1

 

Define Delphine – By Fabio Brandão - Brazil

Tell Me Who I Am – By Luca Caserta – Italy

Do You Like Poetry? - By Eduardo Mattos – Brazil
Dark Hearts – By Kevin Van Stevenson – United States
 

 

BEST SHORT FILM  - Group #2

 

Aleph – By João Butoh – Brazil
Perfect Song – By Andreas Kranzler – United Kingdom

Daddy's Note – By Gavin irvine – United Kingdom

Beyond Her Lens – By Tereza Hirsch - Czech Republic

 

BEST GERMAN FEATURE FILM

 

Zugvögel – By Johannes Buchholz - Germany

Dark Day – By Farhad Shahed – Germany

Good Old Friends – By Peter Kondra & Mikael Schallock – Germany

My Indian Summer - By Dustin Loose – Germany

The Witch Princess – By Ngo The Chau – Germany

 

BEST FEATURE FILM

 

Because You're Dead To me – By Chris Maruna – Canada

All of us – By Willem Wallyn – Belgium

Bastard's Crossing – By Travis Mills – United States

The Last Witness – By Piotr Szkopiak – United Kingdom 

 

BEST PHOTOGRAPHY

 

For Old Times Sake – By Tiago Mesquita - Belgium

Frozen Chaos – By Lukas Van Loon – Germany

Another Day In The Office– By Tiago Mesquita – Belgium

I'm Just A Memory That I Can't Even Remember – By Mana Jahangard – Iran